Wyceń projekt
 
 
 
play button
close button

VUCA – najmodniejszy akronim sezonu

W tym sezonie cały świat jest VUCA. Czy Twój biznes też?

W tym sezonie świat jest VUCA. Na każdej konferencji dotyczącej zarządzania w obecnej rzeczywistości stwierdzenie „we live in a VUCA world” pada przynajmniej kilkukrotnie. Dzięki naszemu przewodnikowi szybko dowiesz się, co oznacza to pojęcie, zapunktujesz u szefa, a może nawet inaczej spojrzysz na swój biznes.

 

Co oznacza VUCA?

W 1987 r. armia amerykańska opracowywała koncepcję działania w obliczu zmian wywołanych prognozowanym rozpadem Związku Radzieckiego. Zauważono, że napiętą sytuację polityczną można opisać czterema określeniami:

  • zmienność (Volatility) – wydarzenia następują szybko i są nieprzewidywalne;
  • niepewność (Uncertainty) – nie wiadomo, czy efekty zdarzeń będą nieistotne, czy głęboko wpłyną na rzeczywistość;
  • złożoność (Complexity) – na każdą sytuację wpływa wiele różnych czynników, które łączą się w sieć zależności;
  • niejednoznaczność (Ambiguity) – nie wszystkie relacje łączy prosta więź przyczynowo-skutkowa, rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w jednym przypadku, w innym może doprowadzić do poważnego kryzysu.

Pierwsze litery każdego z angielskich terminów układają się w znany już nam akronim.

 

VUCA na VUCA


Zgodnie z popularnym powiedzeniem „lecz się tym, co ci zaszkodziło”, na VUCA najlepiej pomoże inna interpretacja tego akronimu:

  • Wizja (Vision) – ze zmiennością najlepiej walczyć, szybko adaptując się do nowych warunków. Firma powinna niczym wytrawny sternik cały czas korygować swój kurs. No właśnie – aby dopłynąć, musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz.
  • Zrozumienie (Understanding) – odpowiedzią na niepewność jest gromadzenie i otwarty przepływ wartościowych informacji. Czy na pewno Twoja firma takie zbiera? Zastanów się nad ich kontekstem, planuj strategicznie, bądź otwarty, nie zamiataj problemów pod dywan.
  • Przejrzystość (Clarity) – sieć złożonych zależności można oswoić, upraszczając strukturę. Nikt nie lubi restrukturyzacji, ale porządkowanie rzeczywistości najlepiej zacząć od siebie, dopasowując organizację do złożoności otoczenia.
  • Zwinność (ang. Agility) – niejednoznaczność ogranicza się, eksperymentując. Bez wprawienia machiny w ruch przewidywanie skutków będzie tylko gdybaniem. Warto poświęcić trochę sił i czasu na próbę, zamiast rzucić wszystkie zasoby na potencjalne zmarnowanie.

Jak żyć w świecie VUCA? Z pewnością nie jest to łatwe. Świat na nas nie zaczeka, ale przyszłość to przecież ekscytująca przygoda. Głęboki wdech i cała naprzód!