Wyceń projekt
 
 
 
play button
close button

Transformacja cyfrowa. Jak zacząć?

Gotowe systemy vs oprogramowanie dedykowane

#oprogramowanie dedykowane #gotowe rozwiazania #porownanie

„Proszę Pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”. Ten słynny cytat z filmu „Rejs” odzwierciedla często spotykaną postawę wśród kadry zarządzającej w naszym kraju. Obawy przed wprowadzaniem innowacji wymaga nie tylko dostosowania technologii, ale przede wszystkim zmiany myślenia.

Wybór partnera, który pomoże zrozumieć istotę cyfryzacji oraz odpowiednio zeskaluje narzędzia do wielkości przedsiębiorstwa jest kluczową decyzją na początku procesu transformacji.

Jednym z podstawowych pytań, jakie pojawiają się w rozmowach o wyborze rozwiązań jest to o oprogramowanie, a ściślej rzecz ujmując, o wybór pomiędzy gotowym rozwiązaniem, a oprogramowaniem dedykowanym.

Przygotowaliśmy porównanie, dzięki któremu odpowiedź na to trudne pytanie, być może stanie stanie się łatwiejsza.

Porównanie gotowych rozwiązań z oprogramowaniem dedykowanym

gotowe oprogramowanie

oprogramowanie dedykowane

dostosowanie firmy do systemu, a nie systemu do firmy

system „szyty na miarę”

rozbudowane systemy z dużą liczbą funkcjonalnościfunkcjonalności wynikające z wymagań
niska ergonomia pracy

wysoka ergonomia pracy

problem z modyfikacjami i rozwojem

możliwość dalszego rozwoju

szybkie wdrożenie

dłuższy czas realizacji

Podsumowując gotowe produkty dostępne na rynku to duże systemy, posiadające wiele funkcjonalności, za które klient musi zapłacić, nawet jeśli nie są one używane. Oprogramowanie „z półki” cechuje niska ergonomia, ponieważ dostosowane są dla statystycznego użytkownika. Przewagą takich rozwiązań jest ich czas wdrożenia, zawierający podstawową analizę oraz parametryzację.

Oprogramowanie dedykowane to w pełni skalowalny produkt, dostosowany do potrzeb firmy. Rozbudowana analiza, która wymaga więcej czasu pozwala na szczegółowe zebranie wymagań oraz zaplanowanie wdrożenia oraz rozwoju systemy. Cechą, która wyróżnia to rozwiązanie jest wysoka ergonomia pracy. Koszt wdrożenia dedykowanego systemu może okazać się niższy, niż w przypadku gotowych rozwiązań, ponieważ klient płaci tylko za funkcjonalności, których rzeczywiście potrzebuje.

Przeczytaj również